
Nyáktömlő gyulladás (bursitis) tünetei, okai és kezelése
A nyáktömlő gyulladás (bursitis) során az ízületi hártya gyullad be, ami erős fájdalmat és érzékenységet okozhat. Milyen területeken alakulhat ki, és hogyan kezelhető hatékonyan ez a mozgástartományt is szűkítő gyulladásos betegség? Az alábbiakban részletesen is bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Ezek a bursitis tünetei
A bursitis jelentése nyáktömlő gyulladás, ezért legfőbb tünetei között a gyulladásos mozgásszervi betegségekre jellemző panaszok találhatók. Nézzük, melyek ezek!
- Fájdalom
- Érzékenység
- Ízületi merevség
- Duzzanat
- Érintett terület kipirosodása
- Mozgásbeszűkülés
Milyen területeken gyulladhat be a nyáktömlő?
- Boka
- Csípő
- Csukló
- Könyök
- Lábujj
- Váll

Vizsgáljuk meg közelebbről is a bursitis két leggyakoribb típusát!
Csípő nyáktömlő gyulladás (bursitis trochanterica)
Ha a csípőízület megsérül vagy fokozott terhelést kap, akkor a csontok felszínén párnaként funkcionáló nyáktömlő begyulladhat. Nemcsak csípőfájdalom, hanem alsó végtagokba sugárzó fájdalom és égő érzés is jelentkezhet. A betegség könnyen összekeverhető a csípőkopással és a csípőízület ütközéses szindrómájával is.
Már az első tünetek fellépésekor érdemes gyógytornászhoz fordulni a pontos diagnosztizáció és a célzott kezelés érdekében.

Váll nyáktömlő gyulladás (bursitis subacromialis)
Váll bursitis esetén a kar felemelése is fájdalmas lehet, de akár pihenés közben is fennállhatnak a panaszok. Mozgás hatására a fájdalom fokozódhat, idővel pedig már szüntelenül elviselhetetlen kellemetlenséget okozhat. Ez a mozgásszervi probléma gyakran fordul elő fizikai munkát végzők és sportolók körében is, akik rendszeresen megerőltetik a vállízületeiket.
A váll nyáktömlő gyulladás gyógyulási ideje jellemzően néhány hetet vesz igénybe, de súlyosabb esetben akár hónapokig is tarthat a felépülés.
Melyek a nyáktömlő gyulladás okai?
A bursitis hátterében az alábbi 3 ok egyike állhat:
Sérülés, túlterhelés
A kisebb-nagyobb sérülések és a repetitív mozgások egyaránt nyáktömlő gyulladáshoz vezethetnek. A gyulladás helye természetesen attól függ, hogy melyik testrész van kitéve fokozott igénybevételnek. Amíg bizonyos munkakörök vagy sportágak kifejezetten a vállakat és a térdeket terhelik, addig más tevékenységek a csípőízületet, a bokát vagy éppen a csuklót helyezik erős nyomás alá.
Fertőzés
A kórokozók szintén bursitis-t eredményezhetnek, különösen akkor, ha az immunrendszer már legyengült egy-egy betegség miatt. A baktériumok bejuthatnak a bursába, majd gyorsan el is szaporodhatnak, a fertőzés pedig tovább terjedhet a többi testrészre is. Ha a fertőzések elérik a bőr felszínéhez közel található nyáktömlőket, azonnal orvosi segítségre van szükség, hiszen a panaszok napról napra súlyosbodhatnak.
A fertőzés okozta bursitis tünetei között a fájdalom mellett akár gennyesedés is jelentkezhet. Ezenkívül hőemelkedés, láz, hidegrázás és izzadás is gondot okozhat a betegségben szenvedők számára.
Betegség
A nyáktömlő gyulladás kockázatát többek között a cukorbetegség és a köszvény, illetve a rheumatoid arthritis is növelheti. Ugyanis ezek a betegségek hozzájárulhatnak az ízületi szövetek gyulladásának kialakulásához, aminek következtében idővel a bursák is begyulladhatnak.
A bursitis csak akkor előzhető meg, ha az alapbetegségeket megfelelően kezelik, ellenkező esetben a gyulladás rendszeresen előfordulhat. Azonban ekkor is ajánlott gyógytornára jelentkezni, hogy a gyulladás és a vele járó panaszok minél hamarabb megszűnjenek.
Nyáktömlő gyulladás kezelése
A bursitis gyógytornával is kezelhető, ha időben diagnosztizálják a problémát. A konzervatív terápia során a fizioterapeutáinkkal az ízületeket támogató és a gyulladás mértékét csökkentő gyakorlatokkal segítjük a gyógyulásod. Lépésről lépésre megtanítjuk a különböző mozdulatsorok helyes végrehajtását, illetve otthon végezhető gyakorlatokat is bemutatunk számodra.
Mi a terápia menete?
1. Vizsgálat
Első lépésben megvizsgáljuk az érintett területet, illetve a testtartásod is ellenőrizzük. Célunk a lehető legpontosabb diagnózis felállítása, hiszen a mozgásterápia csak akkor lehet hatékony, ha célzottan kezeljük a panaszaid. Az anamnézis felvételét követően hozzá is látunk a terápiás programod elkészítéséhez.
2. Kezelési terv összeállítása
Kijelöljük a számodra megfelelő gyógytorna gyakorlatokat, majd részletesen ismertetjük a tervünket. Ha szimpatikusnak találod, és minden kérdésedre válaszoltunk, akkor rögtön bele is vághatunk a kezelésbe, hogy minél hamarabb visszanyerd az egészséged.

3. Gyógytorna
Nálunk már az első találkozásunk során, közvetlenül a vizsgálatok és a terápiás terv elkészítése után kezdetét veheti a közös torna!
A nyáktömlő kezelése otthon is lehetséges?
- Ha a gyulladás kisebb mértékű, akkor pihentetés hatására 1-2 hét alatt önmagától is megszűnhet a fájdalom. Viszont ha a panaszok túl erősek, és 3-4 nap után sem enyhülnek, jelentkezz mihamarabb gyógytornára.
Ha nyáktömlő gyulladásra gyanakszol, fordulj hozzánk bizalommal, hiszen kezelés hiányában a fájdalom napról napról erősebbé válhat. Csapatunkkal gyorsan felmérjük az állapotod, majd késlekedés nélkül, személyre szabottan gondoskodunk a felépülésedről. Legyen szó térd vagy comb nyáktömlő gyulladásról, esetleg más típusú bursitis-ről, MozgásKlinikánkon garantáltan a legjobb kezekben leszel!