Nyaki porckorongsérv

Nyaki porckorong kitüremkedés tünetei, okai és kezelése

A porckorong kiboltosulása intő jel, hiszen megfelelő kezelés hiányában szinte garantált a gerincsérv kialakulása. Milyen veszélyekkel járhat és mi történik akkor, ha a nyaki terület érintett? Vizsgáljuk meg közelebbről is a nyaki porckorong kitüremkedés jellemző tüneteit, okait és természetes kezelési módjait is!

Melyek a porckorong kitüremkedés tünetei?

  • Fájdalom a kiboltosulás helyén (pl. hátfájás vagy nyaki fájdalom formájában)
  • Alsó- vagy felső végtag fájdalom és zsibbadás
  • Mozgáskorlátozottság
Végtag zsibbadás

A kellemetlen tünetek akkor lépnek fel, ha a kiboltosulás nyomás alá helyezi az idegvégződéseket. Ekkor erős gyulladás keletkezhet, ami akár kínzó fájdalmat is okozhat, a kéz szorítóereje is csökkenhet. A nyaki porckorong kitüremkedés hosszú hónapokig vagy évekig is tünetmentes lehet, azonban rendszeres vizsgálattal még idejében kiszűrhető a mozgásszervi probléma, kezeléssel pedig megelőzhetők a panaszok.

Ha hátfájdalommal vagy nyakfájással, karfájdalommal küzdesz, semmiképp ne halogasd a fizioterapeuta felkeresését. Még akkor is jelentkezz vizsgálatra, ha a tünetek egyelőre elviselhetők a mindennapokban, hiszen mozgásterápia hiányában a fájdalom mértéke folyamatosan növekedni fog. Ellenkező esetben súlyos gerincsérv is kialakulhat, amelynek kezelése akár operációt is igényelhet.

Nyaki porckorong

A nyaki porckorong kitüremkedés okai

Legfőképp a nyaki szakasz túlzott terhelése vezet porckorong kiboltosuláshoz, viszont a genetikai tényezők is fontos szerepet játszhatnak a mozgásszervi betegség kialakulásában. Sajnos az idősödés következtében még azok körében is előfordulhat, akik kifejezetten óvták a nyaki gerincüket, hiszen az évek múlásával a porckorongok veszítenek a nedvességtartalmukból – ez pedig laposabb és rugalmatlanabb porckorongokat eredményez.

Az irodai munkát végzők és a sportolók, illetve a meggyengült izomzattal rendelkezők szintén gyakran küzdenek nyaki porckorong kitüremkedéssel. A kisebb-nagyobb ütközésekkel és rázkódásokkal járó sportok nagymértékben terhelik a porckorongokat, ugyanis a mechanikai erőbehatások erőteljes nyomást gyakorolnak rájuk.

Hogyan előzd meg a bajt?

Fogadd meg alábbi tanácsainkat, hiszen egy kis odafigyeléssel rengeteget tehetsz az egészségedért:

  • Mozogj legalább heti 2-3 alkalommal egy kicsit. Kardió edzésekkel és úszással a mélyizmaid nagyszerűen megerősítheted. Azonban a gyógytorna is elsőrangú választás, amely kifejezetten a kevésbé látható, de az egészséges testtartás szempontjából annál fontosabb izomcsoportjaid mozgatja meg.
  • Alakíts ki helyes testtartást. A nyaki gerinccel kapcsolatos panaszok megelőzéséhez elengedhetetlen, hogy a gerinced az ülő- és állómunkák során is egyenes maradjon. Munka közben lehetőleg óránként tarts egy kis szünetet, és mozgasd át, illetve lazítsd el a terhelés alatt álló izmaid és ízületeid.
  • Fogyassz kellő mennyiségű folyadékot. Napi 2-3 liter víz elfogyasztásával remekül hidratálhatod a porcokat, így azok ellenállóbbak lesznek a terheléssel szemben. Ha nem figyelsz oda a folyadékpótlásra, akkor a porcok keményebbé és sérülékenyebbé válnak, ami számos porckoronggal kapcsolatos mozgásszervi megbetegedést előidézhet.
  • Igyekezz elérni és megőrizni az ideális testsúlyod. A porcok és ízületek védelme érdekében célszerű minél hamarabb ledobni az extra kilókat. Ehhez nem kell mást tenned, csak kiszámolni a megfelelő testtömegindexed (BMI-t), majd diétával és sportolással ledolgozni a fölösleges testsúlyt. Ezzel nemcsak a mozgásszervi betegségek, hanem a szív- és érrendszeri problémák esélyét is csökkented.

A nyaki porckorong kitüremkedés kezelése

Rendszeres gyógytorna és manuálterápia segítségével még idejében kezelhetjük a problémát, illetve megelőzhetjük a műtét szükségességét. Csapatunkkal jótékony gyógytorna gyakorlatokat tanítunk meg számodra, amelyeket akár otthon, önállóan is bátran végezhetsz. Ezenkívül speciális manuálterápiás fogásokkal is támogatjuk a felépülésed, így aktív és passzív kezelési technikákkal is felvesszük a harcot a fájdalommal szemben.

Kezelési terv összeállítása

Fizioterapeutáinkkal felállítjuk a pontos diagnózist, majd személyre szabott kezelési tervet dolgozunk ki számodra. Ismertetjük a kezelés menetét, ha pedig szimpatikusnak találod a felvázolt képet, akkor rögtön az első konzultációnk alkalmával elkezdjük a gyógyító terápiád.

Mikor kerülhet sor műtétre?

  • Ha a porckorongsérv súlyossága miatt a konzervatív kezelési módok már nem vezetnek sikerre, illetve ha a fájdalom túl erős. Szerencsére korai diagnosztizációval hatékonyan orvosolhatjuk a porckorong ki- és előboltosulását is, panaszaidat pedig lépésről lépésre csökkentjük, majd meg is szüntetjük.

Ha nyaki porckorong kitüremkedésre utaló tüneteket, például hát- vagy nyakfájást, esetleg végtagzsibbadást tapasztalsz, keress minket bizalommal. Tapasztalt fizioterapeuta csapatunkkal fényt derítünk a probléma pontos forrására, majd egyénre szabott mozgásterápiával nyerjük vissza az egészséged. MozgásKlinikánkon már az első találkozásunkkor, közvetlenül a vizsgálatokat követően kezdetét veszi a jótékony gyógytorna és manuálterápia!