Rotátorköpeny

Rotátorköpeny szindróma okai, tünetei és kezelési módjai

A rotátorköpeny egy váll körül található izomcsoportokból és inakból álló “köpeny,” amely felülről, hátulról és elölről is körülöleli a vállízületet. A rotátorköpeny szindróma kifejezés pedig olyan tünetcsoportra utal, amely gyulladással és ízületi fájdalommal, illetve a felkar gyengeségével járhat. Milyen okai lehetnek? Hogyan kezelhető természetes úton is a betegség? Nézzük a pontos válaszokat!

Melyek a rotátorköpeny szindróma tünetei?

  • Vállcsúcsnál vagy deltaizomnál jelentkező fájdalom
  • Kar emelésekor fokozódó fájdalom
  • Gyengeség, erőtlenség érezhető a karban
  • Szakadás esetén akár teljes mozgáskorlátozottság

A tünetek jellege és erőssége természetesen a rotátorköpeny sérülésének mértékétől és típusától függ. Azonban ha több napja tartó vállfájdalmat tapasztalsz, és a tünetek nem akarnak enyhülni, fordulj minél hamarabb orvoshoz. Ugyanis előfordulhat, hogy rotátorköpeny szindrómával állsz szemben, melyet azonnal kezelni kell.

Mi a rotátorköpeny sérülés 2 típusa?

A rotátorköpeny izmait és inait az alábbi sérüléseket érhetik:

Rotátorköpeny-gyulladás

Ez az enyhébb sérülési típus, melynek során az ín vagy az ínhüvely gyullad be. Gyakran ütközéses (impingement) szindrómaként is hivatkoznak rá. A gyulladás következtében az izmok elveszíthetik a stabilitásukat, idővel pedig az izomegyensúly is felborulhat. Az inak súrlódása pedig a váll forgatásakor kifejezetten erős fájdalmat válthat ki.

Ezek lehetnek a váll rotátorköpeny-gyulladás okai

  • Hátterében a rotátorköpeny sérülése mellett csontkinövés és porcszegély sérülés, illetve a kétfejű karizom (bicepsz) gyulladása is állhat. A gyulladást mihamarabb csökkenteni kell, hiszen idővel a tünetek jelentősen súlyosbodhatnak. 
  • Gyakran a hanyag testtartást, az előreesett vállakat biomechanikai zavar okozza. A teljes felépüléshez így fizioterápia is szükséges.

Rotátorköpeny szakadás

Szakadás esetén már egy jóval nagyobb mértékű sérülésről beszélünk. A szakadás akár folyamatos terhelés hatására is bekövetkezhet, amikor sokáig csak mikrosérülések keletkeznek, viszont egyszer csak elszakad a rotátorköpeny. Viszont akár egyetlen rossz mozdulat – például túl nagy súly emelése vagy egy szerencsétlen esés – is a köpeny szakadásához vezethet.

Tünetei hasonlóak a gyulladáshoz, viszont sokkal erősebbek. Ha rotátorköpeny szakadásra gyanakszol, egyetlen percet se késlekedj az orvos vagy gyógytornász felkeresésével. Ugyanis időben kezdett mozgásterápiával még gyorsabban kezelhető a baj, ráadásul a biztonságos mozgás és a helyes testtartás alapelveit is elsajátíthatod a jövőbeli sérülések megelőzése érdekében.

Mennyi a rotátorköpeny szakadás gyógyulási ideje?

  • A gyógyulási idő akár 3-6 hónapot is igénybe vehet. Természetesen a felépülés ideje a sérülés mértékétől és az életkortól, illetve a kezelés típusától és időben való elkezdésétől is függ. Egy viszont biztos: gyógytornával és manuálterápiával gyorsabb gyógyulásra számíthatsz.

Hogyan előzd meg a rotárköpeny szindróma kialakulását?

Ha mindezekre odafigyelsz, máris jelentősen csökkented a sérülések esélyét:

  • Mozogj rendszeresen, hogy a vállaid kellően edzettek legyenek.
  • Sportolás közben viszont ne terheld túlságosan a vállaidat.
  • Figyelj a helyes testtartásra állás és ülés közben is.
  • Ha vállfájdalommal küzdesz, további terhelés helyett inkább pihentesd legalább pár napig a vállizmokat és ízületeket.

A rotátorköpeny-gyulladás kezelése

A gyulladás és szakadás kezelése hasonló módon történik. Az alábbiakban pontosan bemutatjuk a menetét.

1. Diagnosztizálás

Ahogyan minden mozgásszervi betegség esetében, úgy első lépésként itt is az állapotod teljes körű feltérképezésével indítunk. Megismerjük a panaszaid, majd fizikális vizsgálatokat végzünk, hogy megállapítsuk, milyen típusú sérülést szenvedtél. Azonban nemcsak a rotátorköpenyed, hanem a testtartásod is megvizsgáljuk, hiszen holisztikusan tekintünk az egészségedre.

2. Kezelési terv összeállítása

Amint végeztünk a vizsgálatokkal, már hozzá is látunk a személyre szabott kezelési programod kidolgozásához. Tervünket azonnal bemutatjuk, közben pedig szívesen válaszolunk minden felmerülő kérdésedre. Ha szimpatikusnak találod a felvázolt terápiás programot, akkor késlekedés nélkül kezdetét veheti a jótékony gyógytorna.

Kezelési terv összeállítása

3. Fizioterápia

Nálunk az első látogatásod alkalma egyben az első kezelésed időpontja is. Így közvetlenül a vizsgálatok elvégzése és a kezelési terved bemutatása után jöhet a közös tornázás. MozgásKlinikánkon tehát soha nem kell tehát hosszú napokat vagy heteket várnod a fizioterápiára. Csapatunkkal lépésről lépésre megtanítjuk a mozdulatsorok szabályos végrehajtását, továbbá otthon végezhető gyógytorna gyakorlatokat is elsajátíthatsz.

Rotárköpeny szindróma esetén gyulladásról és szakadásról is beszélhetünk, melyeket minden esetben a lehető leggyorsabban kezelni kell. Szerencsére fizioterápia segítségével megelőzhető a súlyosabb fájdalom kialakulása, a kezelés hatására pedig lépésről lépésre megszűnhetnek a panaszaid. A felépülésed után pedig már csak a megelőzésre kell odafigyelned, de csapatunkkal ezt is pontosan megtanítjuk számodra.

Ha rotátorköpeny szindróma keseríti meg a mindennapjaid, keress minket bizalommal, és küzdd le természetes úton a kellemetlen tüneteket.