Így segít a törés utáni gyógytorna a felépülésben!
Törés esetén a csont folytonossága megszakad, ami rendkívül erős fájdalommal és hosszú felépülési idővel járhat. Akár konzervatív kezelést vagy műtétet javasolnak az orvosok, a törés utáni gyógytorna nélkülözhetetlen az eredeti mozgásfunkciók visszaállításához. Ismerd meg, hogyan segít a torna, és milyen típusú csonttörések után érdemes jelentkezni rá!
Miért fontos a törés utáni gyógytorna?
Habár a törést azonnal kezelni kell, viszont a felépülés akár hosszú heteket vagy hónapokat is igénybe vehet. Rendszeres gyógytornával hamarabb visszatérhetsz a régi kerékvágásba, aminek érdekében nyújtó és erősítő gyakorlatokkal mozgatjuk át az izmaid. Az ízületi mozgásokat gyógytorna segítségével javítjuk. Fokozatosan, lépésről lépésre nyerjük vissza a korábbi mozgásfunkciókat. Célunk, hogy a letapadt és akár elsorvadt izmokat minél gyorsabban megerősítsük, továbbá újra fájdalommentes mozgást biztosítsunk számodra.
Kezelésünk során a biztonságos mozgás és sportolás alapelveit is megtanítjuk, hogy a jövőben minél kevesebb eséllyel érjenek csonttöréssel végződő balesetek. Továbbá olyan otthon végezhető gyakorlatokat is elsajátíthatsz, amelyekkel a közös torna után elkerülheted a szövődmények kialakulását és fitten tarthatod magad.
Milyen típusú csonttörések esetén ajánlott gyógytornára jelentkezni?
Mutatjuk a leggyakoribbakat:
Felkarcsont törés utáni gyógytorna
A felkarcsont kézre vagy könyökre eséskor törhet el. Szerencsésebb esetben csupán elmozdulás nélküli törésről beszélhetünk, azonban egy súlyosabb esés akár instabil és darabos törést is okozhat. Sajnos nyílt törés is előfordulhat, de legyen szó bármelyikről is, a gyógytorna kötelező a teljes felépüléshez.
Könyöktörés utáni gyógytorna
Leggyakrabban kisiskolások törik el a könyöküket. Általában sportolás, mozgás közben történik meg a baj, melyet követően 3 hétig gipszet kell hordani. A könyöktörés duzzanattal és fájdalommal, illetve nagyfokú mozgáskorlátozottsággal is járhat. A gyógytorna könyöktörés után kíméletes gyakorlatokkal segíti a felépülésed.
Lábközépcsont törés utáni gyógytorna
Egy óvatlan, kemény tárgyat érintő rúgás könnyedén lábközépcsont törést eredményezhet. Tünetei között a fájdalom, a nyomásérzékenység és a csont deformálódása is megtalálható. A röntgen után derül ki, hogy kell-e gipszet viselni, illetve meddig nem szabad terhelni a lábat. A közös tornákon serkentjük a keringést, és a mozgásterjedelmet is visszaállítjuk.
Lábszártörés utáni gyógytorna
Ha a lábszárat alkotó két csont akár csak egyike is eltörik, már lábszártörésről beszélünk. Gyakran egy szerencsétlen esés vagy autóbaleset miatt törik el a sípcsont és a szárkapocscsont is. Már kisebb erőbehatás is elég a töréshez, a fájdalom miatt pedig sokszor a lábra állás és a járás is lehetetlenné válik. Azonban tornával jelentősen felgyorsítható a gyógyulás ideje.
Medencetörés utáni gyógytorna
A medencetörés a motorosok egyik leggyakoribb sérülése. Persze bárkivel előfordulhat, ha az esés hatására éppen a medencecsont törik el. Az idősebb korosztály tagjai kiemelten veszélyeztetettek, hiszen a csontok – így a medence és a combnyak csontjai is – már gyengébbek, mint a fiatalok esetében. Gyógytornával a vér- és nyirokkeringést is növeljük, ezzel fokozva a tápanyagellátást a gyorsabb gyógyulás érdekében.
Patella törés utáni gyógytorna
A patella törés kifejezés alatt a térdkalácstörést értjük. A sérülés után a legkisebb terhelést is kerülni kell, majd a lehető leghamarabb tanácsos orvoshoz fordulni. Akár artroszkópos műtétre is sor kerülhet, a rehabilitáció pedig fél évig is tarthat. Gyógytornával viszont rövidebb idő alatt is visszatérhetsz a régi kerékvágásba.
Radius törés utáni gyógytorna
Orsócsont törés esetén már a rögzítési időszak során is tanácsos gyógytornára járni. Szerencsére még gipszben is számos jótékony gyakorlatot végezhetsz, amelyek elősegítik az alkar és a csukló regenerálódását. Közösen “aktiváljuk” a sérült és legyengült izomzatot, végül pedig a teljes mozgásterjedelmet is visszanyerjük.
Sípcsonttörés utáni gyógytorna
A zárt és a nyílt sípcsonttörés is óriási, elviselhetetlen fájdalommal járhat. Már törés gyanúja esetén is azonnal mentőt kell hívni, hiszen lehet, hogy minél hamarabb sort kell keríteni a műtétre. Gyógytornával fokozatosan segítünk felépülni, és hajlító, illetve nyújtó és erősítő mozdulatsorokkal támogatjuk a gyógyulásod.
Szeméremcsont törés utáni gyógytorna
Többnyire az időseket érinti, akik már gyengébb csontozattal rendelkeznek. A szeméremcsont a medence alsó és elülső részén található, csontritkulás esetén pedig már egy kisebb erőbehatás is törést okozhat. Itt szintén nyújtó és erősítő gyakorlatokkal növeljük az izomerőt és a sérült terület oxigén- és tápanyagellátását.
Ujjtörés utáni gyógytorna
Az ujjak apró, vékony csontjai eséskor és ütközéskor is könnyen eltörhetnek. Szerencsére többnyire gipsszel vagy sínnel jól helyreigazítható a sérült csont. A kéztorna során az ujjakat mozgatjuk át, a terhelést pedig fokozatosan növeljük. Legfontosabb célunk a mozgásterjedelem maradéktalan visszaállítása.
Válltörés utáni gyógytorna
Válltörést követően azonnal erős fájdalom és akár mozgásképtelenség is tapasztalható. A váll mozgatásakor recsegő hang hallható, amely jelzi, hogy többről van szó egy sima ficamnál vagy rándulásnál. A konzervatív terápia már a váll rögzítése után kezdetét veheti, amennyiben az orvos nem tiltja meg a sérült terület mozgatását.
Ha törést szenvedtél, akkor az orvosi vizsgálatok és a szükséges kezelések után jelentkezz minél hamarabb gyógytornára. Így hamarabb nyerheted vissza a fájdalommentes és teljes értékű mozgás örömét, ráadásul a jövőbeli balesetek esélyét is nagymértékben csökkentheted.