
Mutatjuk a farokcsont fájdalom okait és kezelési módjait!
A farokcsont fájdalom vagy ülőcsont fájdalom egy kifejezetten kellemetlen mozgásszervi panasz, hiszen a tünetek ülés hatására még tovább fokozódhatnak. Mi válthatja ki a fájdalmat, és mikor kell azonnal orvoshoz fordulni? Hogyan kezelhető a coccydynia néven is ismert mozgásszervi probléma? Tarts velünk a válaszokért!
A farokcsont fájdalom tünetei
- Lokális fájdalom
- Gerincvégi fájdalom
- Ülés közben fokozódó fájdalom
- Felálláskor érezhető fájdalom
Természetesen a farokcsont fájdalom legáltalánosabb tünete a végbélnyílás felett és a farpofák között elhelyezkedő farokcsont és a körülötte lévő terület fájdalma. Súlyosabb esetekben már érintés hatására – például a székre történő leüléskor – is kínzó fájdalom tapasztalható. Ha a fájdalom pihenés hatására 3 nap után sem múlik el, tanácsos minél hamarabb vizsgálatra jelentkezni a tünetek súlyosbodásának megelőzése érdekében.
Mik lehetnek a farokcsont fájdalom okai?
Az alábbiakban részletesen is bemutatjuk a leggyakoribb okokat.
Farokcsont sérülése
Számos esetben trauma áll a fájdalom hátterében. Gyakran egy fenékre esés következtében sérül meg a farokcsont, amely szerencsésebb esetben csak kisebb sérülést szenved. Azonban a sportolás vagy baleset során szerzett sérülés akár a farokcsont repedésével vagy törésével, továbbá elmozdulásával is végződhet. A farokcsont elülső és hátsó része is megsérülhet. Ha elestél, és a fájdalom kifejezetten erős, egy percig se halogasd az orvos felkeresését, ugyanis a repedést vagy törést azonnal kezelni kell.
Szülés közben is sérülhet a csont
- A farokcsont az erős nyomás hatására akár szülés során is megsérülhet. Ebben az esetben szintén a gyógytorna jelentheti a megoldást, amelynek segítségével a medencefenék izmai is megerősíthetők.

Farokcsont túlzott terhelése
Az ismétlődő mozdulatsorok nagy nyomást gyakorolhatnak a farokcsontra. Legyen szó fizikai munkáról vagy sportolásról, a túlterhelésből fakadó farokcsont gyulladás eleinte nem mindig jár elviselhetetlen tünetekkel, de idővel a fájdalom jelentősen fokozódhat és állandósulhat is. Sportolók között elsősorban a lovaglók küzdenek ilyen jellegű fájdalommal, hiszen a ló ügetése miatt a farokcsontra folyamatos, monoton nyomás nehezedik.
Farokcsont korlátozott mozgathatósága
Ülés közben a farokcsont jelentősen kinyúlik, a farokcsont körüli régióra pedig fokozott terhelés nehezedik. Egyúttal a medencefenék izmai is erősen megfeszülhetnek, ami folyamatos fájdalmat idézhet elő. Azonban a korlátozott mobilitás ellentéte – azaz hipermobilitás – is előfordulhat, melyről az alábbiakban olvashatsz.
Farokcsont hipermobilitása
Hipermobilitás-szindróma esetén az ízületek körül található szalagok és az ízületei tok, illetve a porckorong túlzott lazaságáról beszélhetünk. Ennek következtében a farokcsont környéke az átlagosnál nagyobb terhelést kap, és gyakran húzódás, majd fájdalom lép fel. A problémát gyógytornával ajánlott kezelni.
További lehetséges okok
- Farokcsont fájdalmat még isiász, ízületi diszfunkció és fertőzés, súlyosabb esetben pedig daganatos elváltozás is okozhat. A tüneteket tehát érdemes komolyan venni, és még idejében vizsgálatra jelentkezni. Szerencsére az esetek többségében csupán egyszerű túlterhelésről vagy sérülésről beszélünk, azonban ezeket az okokat is a lehető legrövidebb időn belül szükséges kezelni.

Hogyan kezelhető a farokcsont fájdalom?
MozgásKlinikánkon az alábbi 3 lépésben orvosoljuk a problémát:
1. Felmérjük az állapotod
Panaszaid megismerése után megvizsgáljuk az érintett területet, és kiderítjük, hogy konkrétan mi vezetett a fájdalom kialakulásához. Fizikális vizsgálataink során a testtartásod is ellenőrizzük, és ha bármilyen mozgásszervi problémát észlelünk, azonnal javaslatot teszünk a szakszerű kezelésére.

2. Egyénre szabott kezelési tervet készítünk
Minden páciensünk részére, így számodra is személyre szabott terápiás tervet állítunk össze. Ebben a tervben jelöljük ki, hogy mely gyógytorna gyakorlatok és manuálterápiás fogások segíthetnek a farokcsontot érintő fájdalom kezelésében. Tervünket azonnal prezentáljuk, továbbá minden felmerülő kérdésedre átfogóan válaszolunk.
3. Rögtön megkezdjük a kezelésed
Késlekedés nélkül, már a legelső találkozásunkkor, közvetlenül a vizsgálatok után hozzálátunk a jótékony mozgásterápiához. Célunk az elhúzódó farokcsont fájdalom megelőzése és a tünetek mihamarabbi megszüntetése.
A farokcsont fájdalom kezelése otthon is lehetséges?
- Ha a fájdalom csak kisebb túlterhelésből fakad, úgy néhány napnyi pihenés hatására önmagától megszűnhet. Ekkor érdemes minél kisebb nyomást helyezni a farokcsontra, például kemény helyett puha felületen való üléssel. Így jellemzően 3-4 napon belül elmúlhatnak a panaszok, de ha mégsem így történne, akkor a vizsgálatok jelentik a következő lépést.
“Fáj a farokcsontom, mit tegyek?”
Ha farokcsont fájdalommal küzdesz, jelentkezz minél hamarabb alábbi felületünkön, hogy segíthessünk. Ahogy említettük, MozgásKlinikánkon már a legelső találkozásunk alkalmával hozzálátunk a kezelésedhez, így tényleg a lehető legrövidebb időn belül inthetsz búcsút a fájdalomnak. Ne várd meg, amíg a tünetek súlyosbodnak, inkább tedd meg ma az első lépést a gyógyulás felé.