Befagyott váll szindróma

Így kezelhető hatékonyan a befagyott váll szindróma!

A befagyott váll szindróma (orvosi nevén: adhaesiv capsulitise) egy gyulladásos betegség, amely a vállat és a körülötte található lágy szöveteket érinti. Az ízületi tok idővel merevvé válhat, így a fájdalom mellett akár erős mozgáskorlátozottság is gondot okozhat. Milyen további tünetekkel járhat, és hogyan kezelhető a probléma? Tarts velünk a legfontosabb tudnivalókért!

Ezek a befagyott váll szindróma (adhesiv capsulitis) tünetei

A fájdalom általában a váll forgatásának (rotációjának) és oldalra emelésének hatására súlyosbodik, de akár nyugalmi állapotban is jelentkezhet. Gyakran reggelente tapasztalható erősebb fájdalom, amikor az órákig való mozdulatlanság után ismét mozgatni kezded a vállad.

A mozgásbeszűkülés következtében a karok felemelése vagy széttárása is elviselhetetlen fájdalommal járhat. A mozdulat szinte teljesen kivitelezhetetlenné válik. Érdemes a lehető legrövidebb időn gyógytornászhoz vagy reumatológushoz fordulni, hiszen minél hamarabb felismerik a problémát, annál gyorsabban felépülhetsz. A befagyott váll szindróma fizikális vizsgálatokkal és röntgenvizsgálattal diagnosztizálható.

Mitől “fagyhat be” a váll?

  • Hosszú ideig tartó mozgáshiány. Ha a válladat egy sérülés miatt sokáig nem tudtad mozgatni, vagy éppen rögzítették is, annak egyenes következménye lehet a fagyás. Ugyanis ha az ízületeid lemerevednek, a mozgatásuk egyre nehezebb és fájdalmasabb lehet. Ennek megelőzése érdekében a súlyosabb sérülések után kötelező a rehabilitációs torna.
  • Betegség. Bizonyos betegségek – például cukorbetegség, pajzsmirigybetegség, sztrók és Parkinson-kór – fennállásakor a befagyott váll kialakulásának kockázata is magasabb. Ezen betegségek kezelése mellett kifejezetten tanácsos manuálterápiára és gyógytornára járni, illetve a helyes testtartásra is odafigyelni.
  • Nem azonosítható ok. Bizonyos esetekben nem határozható meg, hogy konkrétan mi okoz gondot. A probléma viszont 40 éves kor felett gyakrabban előfordul, ezért ebben a korban már ajánlott kiemelt figyelmet fordítani a vállízületek karbantartására rendszeres mozgás és gyógytorna segítségével.

Az adhaesiv capsulitise 3 szakasza

Ismerd meg részletesebben is a betegség lefolyásának menetét!

1. Fagyási fázis

A vállfájdalom napról napra nőhet, emiatt pedig egyre kevésbé használják a vállaikat a páciensek. A mozgástartomány rövid idő alatt jelentősen csökkenhet, hiszen a vállízület mozgás hiányában merev lesz. Ez a szakasz a fájdalom megjelenésétől számítva akár több hónapig is tarthat.

2. Fagyott fázis

Ekkor a fájdalom enyhülhet, viszont a mozgásbeszűkülés nem javul. Ilyenkor “fagyhat le” teljesen a váll, és már a váll mozgatását igénylő legapróbb mozdulatokat sem mindig tudják végrehajtani a betegek. Ez a fázis akár több mint fél évig is tarthat, azonban megfelelő kezeléssel rövidebb gyógyulási időre számíthatsz.

3. Olvadási fázis

A felépülési szakaszban már megszűnik a fájdalom, a váll mozgathatósága pedig fokozatosan javul. Idővel 100%-osan helyreállhat a mozgástartomány, aminek köszönhetően a vállak ugyanúgy funkcionálhatnak majd, mint a “fagyás” előtt. A gyógyulás azonban 1-2 évet is igénybe vehet.

Befagyott váll gyógytorna

Befagyott váll gyógytorna – így segít a jótékony mozgás

Manuálterápia segítségével csökkentjük a gyulladás és a fájdalom mértékét, a mozgástartományt pedig növeljük. A gyógytorna során kiemelten figyelünk rá, hogy csak a fájdalom határáig menjünk el, ezért a gyakorlatok kivitelezése biztosan nem fog kellemetlenséget okozni. Természetesen otthon végezhető mozdulatsorokat, ingagyakorlatokat is megtanítunk számodra, így akár a terápiát követően is minden nap átmozgathatod az izmaid és ízületeid.

A gyógytornát manuálterápiával is kombinálhatjuk, amely kézzel végzett fogásokkal növeli a mozgástartományt. Fontos a környező ízületekre is figyelni, a nyaki gerincet is kezelni. Az aktív és passzív kezelés párhuzamos végzése még gyorsabb felépülést eredményezhet, és hamarabb visszatérhetsz a munka és a sportolás világába is. Ennek lehetőségéről az első konzultációnk során tudunk részletes tájékoztatást nyújtani.

Mi a fizioterápia menete?

Első lépésként megismerjük a panaszaid és a kórelőzményt, hogy pontosabb képet kapjunk az állapotodról. Ha korábban sérülést szenvedtél, mindenképp hozd magaddal az erről készült leleteket. Amennyiben egyéb mozgásszervi betegséged is volt, az arról kiállított dokumentumokat is átnézzük.

Az anamnézis felvétele után fizikális vizsgálatokat végzünk. Ennek legfontosabb célja a konkrét mozgásszervi probléma diagnosztizálása. Nemcsak a fájdalmas területeket, hanem a testtartásod is megvizsgáljuk, hiszen kezeléseinkkel a teljes jóllétet célozzuk meg.

Elkészítjük a személyre szabott kezelési terved, és ha szeretnéd, rögtön az első találkozásunk alkalmával kezdetét veszi a mozgásterápia. Lépésről lépésre bemutatjuk a gyakorlatok helyes végrehajtását, és folyamatos felügyeletet biztosítunk. Kérdéseiddel és kéréseiddel pedig a tornázás előtt, közben és után is bátran fordulhatsz hozzánk.

A befagyott váll kezelése otthon is lehetséges?

  • Kisebb ízületi probléma esetén pihenés hatására magától is megszűnhetnek a panaszok, viszont az otthoni tornázás konzultáció nélkül veszélyes is lehet. Ugyanis a vállakat kizárólag addig szabad terhelni, amíg a mozgástartomány engedi, illetve nem jár túl nagy fájdalommal a mozgás. Ha a vállaidat a kelleténél jobban megdolgoztatod, az még nagyobb fájdalmat és mozgásbeszűkülést okozhat.
Befagyott váll gyógytorna otthon

Ha befagyott vállal küzdesz, bízd profikra a gyógyulásod. Segítségünkkel gyorsabban felépülhetsz, és hamarabb visszanyerheted az egészséges mozgás örömét. Mivel terápia nélkül akár 1-2 évig is fájdalom és mozgáskorlátozottság keserítheti meg a napjaid, ezért a legjobb döntés azonnal gyógytornászhoz fordulni. Foglalj időpontot online felületünkön, és már az első találkozásunkkor hozzálátunk a kezelésedhez.