Csípő gyógytorna

Próbáld ki Te is az alábbi csípő gyógytorna gyakorlatokat!

Ha csípőfájdalommal küzdesz és szeretnél mihamarabb felépülni, csípő gyógytorna segítségével végre visszanyerheted az egészséged. Mire számíthatsz, ha csípőtornára jelentkezel? Milyen gyakorlatokat végezhetsz otthon is? Tarts velünk a pontos válaszokért!

Mi az a csípőfájdalom torna?

A csípőtorna a csípő körüli izmok erősítésére és nyújtására szolgál. Rendszeres mozgással jelentősen enyhíthető, illetve akár meg is szüntethető a csípőfájdalom. A panaszok hátterében többek között porckopás és csípőízületi gyulladás, illetve sérülés és a rengeteg ülőmunka miatti mozgáshiány is állhat.

Gyógytornászainkkal első lépésben felderítjük a probléma forrását, majd személyre szabott kezelési tervet készítünk számodra. Részletesen bemutatjuk a kezelés menetét, és ha szimpatikusnak találod a felvázolt képet, akkor már az első találkozásunk során kezdetét veheti a közös, jótékony mozgás.

A csípő nyáktömlő gyulladás gyógytornával is kezelhető?

Akár enyhébb vagy súlyosabb gyulladás keseríti meg a napjaid, a csípő bursitis gyógytorna fontos szerepet játszik a felépülésedben. Heti 1-2 terápiával megerősítheted az érintett ízület körüli izmokat, továbbá a mozgásbeszűkülést is csökkentheted a gyulladás és a fájdalom megszüntetése érdekében.

Ha gyulladásra gyanakszol, vagy még nem tudod, hogy mi okozza a fájdalmat, jelentkezz minél hamarabb vizsgálatra. Így idejében hozzáláthatunk a kezeléshez, és megelőzhetjük a súlyos szövődmények kialakulását is. MozgásKlinikánkon pedig számos otthon végezhető mozdulatsort is megtanulhatsz, hogy a terápia után is fitt és rugalmas maradj.

Felnőttként is segíthet a csípőficam torna?

Ugyan a kezelést érdemes már gyermekkorban elkezdeni, de természetesen a gyógytorna felnőttek számára is kifejezetten hatékony lehet. A kötelező állapotfelmérő vizsgálat után már pontos képet kapunk a csípőficam súlyosságáról, az izomegyensúly zavarról, és részletesen be tudjuk mutatni, hogy milyen eredményeket hozhat a rendszeres gyógytorna.

Milyen csípő erősítő gyakorlatokat végezhetsz akár otthon is?

Az alábbi csípő gyógytorna gyakorlatok könnyedén végrehajthatók, és már néhány edzés után pozitív változást tapasztalhatsz:

1. gyakorlat

Feküdj oldalra, majd a jobb kezeddel támaszd meg a fejed úgy, hogy a tenyered a füled mögött helyezkedjen el. A bal kezedet támaszd meg stabilan a mellkasod előtt, és a könyököd kb. derékszöget zárjon be. Lábaid legyenek egyenesen kinyújtva, a lábfejeid pedig feszítsd magad felé “pipálva”. Emeld fel a bal lábad magasba, miközben belégzést végzel, majd kilégzés közben engedd vissza a kiinduló pozícióba. A lábfejed végig előre nézzen. Ismételd meg 10x a gyakorlatot, majd következhet a jobb lábaddal is ugyanez.

TIPP: A gyakorlat végrehajtása közben ne lendületből emeld a lábad, hanem próbálj meg tudatosan, a csípőizmaid bevonásával mozogni, feszítsd meg farizmaidat. Leengedésnél szintén ne hagyd, hogy könnyedén leessen a lábad, hanem lassan, az izmokat megmozgatva engedd le. A gyakorlatot úgy is nehezítheted, hogy a lábad felemelésekor a csúcsponton 2-3 másodpercig megfeszíted a lábad és a csípőd, majd ezután térsz vissza az eredeti pozícióba.

2. gyakorlat

Feküdj hasra, a fejeddel pedig támaszkodj a homlokodra. A két kezed tartsd a földön a combod mellett úgy, hogy a tenyered lefelé nézzen. Emeld fel a jobb lábad belégzés közben, feszítsd meg erősen a farizmaid, majd kilégzés közben engedd vissza lassan a talajra. Ugyanezt a mozdulatot ismételd meg 10x a bal lábaddal is. Figyelj arra, hogy közben a hasad enyhén behúzd, tartsd a derekad. Itt is törekedj rá, hogy ne lendületből, hanem az izmok bevonásával, lassan hajtsd végre a mozdulatsort.

3. gyakorlat

Feküdj oldalfekvésbe alkartámasszal, majd hajlítsd be mindkét lábad. Emeld meg a felül lévő lábad úgy, hogy a térded és a bokád egyszerre emeld a magasba. Hajtsd végre 10x a gyakorlatot a másik oldalra is. Feszítsd meg az alhasi izmokat és a farizmokat a gyakorlat végzése közben. Ezzel az egyszerű mozdulatsorral a csípőd külső részét erősítheted nagyszerűen. Ahogyan az előző gyakorlatoknál, úgy itt is koncentrálj az izmaid megmozgatására, és ne lendületből hajtsd végre, hiszen csakis így erősítheted hatékonyan a csípőizmokat.

4. gyakorlat

Feküdj háttal a talajon, a kezeid pedig legyenek a combod mellett, a tenyereddel támaszkodj a földre. Húzd talpra mind a két lábad majd feszített farizom mellett emeld meg a medencét, , majd ismételd meg 8-10x a gyakorlatot, lassan végrehajtva.

Húzd fel mindkét lábad talpra, majd húzd hashoz a bal térded, és lassan engedd vissza. Ugyanezt végezd el a jobb lábaddal is. Ismételd meg 10x a mozdulatsort. Itt is figyelj a lassú végrehajtásra, mivel maga a mozdulat nem igényel túl nagy mozgástartományt, ezért csakis akkor hatásos, ha nem lendületből, hanem izommunkával hajtod végre.

Próbáld ki bátran a fenti gyakorlatokat, és tornázz legalább heti 1-2 alkalommal. Azonban ha nem szeretnéd a véletlenre bízni a gyógyulásod, és minél hamarabb megszabadulnál a panaszaidtól, dönts profi csípő gyógytorna mellett. Csapatunkkal személyre szabottan segítünk, és számos otthon végezhető gyakorlatot is megtanítunk. A torna pedig már az első találkozásunk alkalmával kezdetét veszi!