Gerinctorna – megelőzés és rehabilitáció
Gerinctorna – megelőzés és rehabilitáció
5. ADÁS
Transcript
A leggyakoribb oka a gerinc problémának, az talán a porckorong sérv.
Én azt gondolom, hogy ilyen lumbágós tünetekkel fordulnak hozzánk a legtöbben, és a szakirodalomban is annak a nyomát látjuk folyamatosan, hogy még mindig vezető a low back pain, mint alsó deréktáji szakasznak a fájdalma, tehát hogy ez még mindig vezető kórkép így a mozgásszervi tüneteknél.
A gerincproblémák esetén a leggyakoribb tünet a fájdalom, és ennek számtalan oka lehet. Első körben porckorong problémák, tartási rendellenességek, kopásos betegségek, gerincferdülés és egyéb reumatológiai kórképek is szerepet játszhatnak.
Ha a testtartásunk nem helyes, hogyha vannak tartási rendellenességeink, az nagymértékben hozzájárulhat a gerincproblémák kialakulásához.
Egy izomnak idő kell, hogy megerősödjön. Hogyha egy példát veszünk alapul, hogy hogyan tudok mondjuk farizmot formálni, hogy szeretném, hogyha a farizmom mondjuk formásabb lenne, ezért csinálok guggolásokat. És azért én is tudom, meg mindenki tudja, hogy attól, hogy megcsinálok öt guggolást, attól még nem lesz erős farizmom, főleg nem formás. De még akkor se lesz, hogyha tizenötöt vagy százötöt csinálok meg belőle, tehát rendszeresen kell végeznem ezeket a gyakorlatokat ahhoz, hogy elérjek eredményt.
Egy ilyen terápiás program általában három hónap, tehát, hogy annyit időt minimum adni kell az izomnak, hogy elkezdjen felépülni és aktívan bekapcsolódjon a mozgásokba.
Annak is ajánlott gerinc tornát végezni, akinek nincsen panasza, hiszen a gerinctorna az egy megelőzésre is szolgál.
Köszöntjük a MozgásKlinika Podcast nézőit, hallgatóit Szentiványi Rita, manuálterapeuta, gyógytornásszal. Mielőtt belecsapnánk a mai témánkba, kérlek titeket, hogy iratkozzatok fel YouTube csatornánkra, ahol a kis harang ikonra kattintva mindig értesülhettek a legújabb tartalmainkról, de hallgathattok minket Spotify-on, lehet minket hallgatni az Apple Podcast-en,
vagy akár a SoundCloud csatornánkon is.
És akkor mai témánk az nem más, mint a gerinctorna. Vajon miért fontos a gerinc egészsége, illetve milyen szerepet játszik ebben a gerinctorna, erről fogunk ma beszélgetni.
Induljunk onnan, hogy milyen gyakori okai vannak, vagy mik a leggyakoribb okai a gerincproblémáknak.
Köszöntök én is mindenkit. A leggyakoribb oka a gerinc problémának az, hát talán a porckorongsérv. Én azt gondolom, hogy ilyen lumbágós tünetekkel fordulnak hozzánk a legtöbben, és a szakirodalomban is annak a nyomát látjuk folyamatosan,
hogy még mindig vezető a low back pain, mint alsó deréktáji szakasznak a fájdalma. Tehát, hogy ez még mindig vezető kórkép így a mozgásszervi tüneteknél, és ezt a deréktáji fájdalmat ezt leggyakrabban porckorongsérv okozza, úgyhogy talán ez a leggyakoribb. Ezen kívül számtalan oka lehet a deréktáji, illetve a gerincfájdalomnak. Én a leggyakoribb oknak a porckorong problémát tekintem, de lehet gerincferdülés, kis ízületi probléma, gerinc ízületeit érintő probléma, lehet egyszerű tartási rendellenesség, ilyen kopásos betegségek, és a többi.
Ez a sok minden, amit most itt felsoroltál, ezeknél mindegyiknél ajánlott a gerinctorna, vagy van olyan, aminél mondjuk nem?
A gerincproblémák esetén a leggyakoribb tünet a fájdalom, és ennek számtalan oka lehet. Első körben porckorong problémák, tartási rendellenességek, kopásos betegségek, gerincferdülés és egyéb reumatológiai kórképek is szerepet játszhatnak.
Fontos megemlítenem, hogy amikor a gerincünkről beszélünk, akkor a nyaki szakasz, háti szakasz és ágyéki gerinc, tehát a lumbális szakasznak a problémái is mind felmerülhetnek. A gerincünk nagyon-nagyon nagy szerepet játszik a helyes testtartás kialakításában, és akkor ebből már azt is levonhatjuk, hogyha a testtartásunk nem helyes, hogyha vannak tartási rendellenességeink, az nagymértékben hozzájárulhat a gerincproblémák kialakulásához.
És ezeket a gerincproblémákat mind javíthatjuk gerinctornával? Tehát itt fontos a gerinctorna?
Igen, elsősorban ugye a leggyakoribb gerincprobléma az a deréktáji fájdalom, és a deréktáji fájdalomnak is a leggyakoribb oka porckorongsérv. És mivel ez rengeteg embert érint, ez a nemzetközi gyakorlatban is egy ilyen vezető tünetcsoport, és nagyon sok páciens fordul hozzánk is a MozgásKlinikára a deréktáji fájdalommal, ezért élvonalbeli terápiája az mindig az aktív terápia, tehát a gerinctorna. Tehát nagyon sok technika és módszer létezik arra, hogy kezeljük ezeket a problémákat, de az egyik leghatékonyabb az a gerinctorna, hiszen a gerinctornával tudjuk elérni azt a kellő stabilitást, ami szükséges a tünetek csökkentéséhez.
Milyen szakember, tehát kit kell felkeressen egy olyan ember, akinek mondjuk ilyen problémái vannak, elsősorban gyógytornászt, ő tud segíteni neki?
Igen, a gerinctornában a legfontosabb, hogy nem mindenkinek ugyanaz a gerinctorna alkalmazható, hanem abszolút egyére szabottan betegség specifikusan kell összeállítani a gerinctorna gyakorlatokat. Itt fontos figyelembe venni, hogy milyen tünetekkel jelentkezik a páciens, megvizsgáljuk és látjuk, hogy milyen a testtartása, vannak-e mozgás beszűkülései, vannak-e különböző olyan mozgásszervi társ problémái, társbetegségei, amik már eredeztethetők ebből a gerinctáji panaszból, mint például csípőfájdalom, térdfájdalom, vagy akár a vállfájdalom is. Szóval nagyon fontos az alapos vizsgálat, a tartásvizsgálat, és fontos, hogy leteszteljük, hogy milyen erősek azok a gerinc környékén futó izmok, vannak-e olyan rövidülések, amik befolyásolják a gerincnek a mozgását, és hogyha megvagyunk ezekkel a tesztekkel, akkor már kicsit direktebben a gerincet is vizsgáljuk, a csigolyamozgásokat is külön elemezzük, ehhez már ilyen manuálterápiás vizsgáló módszerek alkalmasak, és amennyiben ilyen alaposan analizáltuk a gerincnek az állapotát, akkor tudjuk tulajdonképpen jól összeállítani a tornaanyagot, hiszen ettől válik egyénre szabottá, és így tudjuk az okot megszüntetni, hiszen ezekkel a mozgásszervi vizsgálatokkal térképezhető fel, hogy mi az oka a gerinc problémának.
Ugye aktív tornát említettél itt valahol, itt a beszélgetésünk elején, ez mit takar, hogy a gerinctorna az egy aktív torna?
Igen, hát ez egy ilyen fordításból jött most nekem ez a kifejezés, de tulajdonképpen olyan gyakorlatokat takar,bami első körben izom aktivitást kell, hogy létrejöjjön, tehát hogy nem elég összességében a nyújtó-gyakorlatanyag, a gerinctornának van ugye egy ilyen eleme is, tehát hogy a gerinctornát fel lehet építeni mobilizáló-nyújtógyakorlatokból, és fel lehet építeni erősítő-stabilizáló-gyakorlatokból. És nagyon fontos, hogy ezt tudjuk, hogy önmagában mondjuk a mobilitás, az nem hoz egyben stabilitást is, tehát hogy ennek az egyensúlya az elengedhetetlen. És mindenkinél ez az egyensúly, akinél a gerinc probléma merül fel, felborul.
És azt kell megvizsgálnunk, hogy melyik irányba borul fel, hogy inkább mozgásbeszűküléssel állunk szemben, és inkább a mobilitásra, a nyújtásra kell fókuszálnunk a gerinctorna gyakorlatok összeállítása során, vagy inkább stabilitási hiány van, izomerő hiány lép fel, és erősítésre kell fókuszálnunk.
A deréktáji fájdalom esetén legtöbbször az erősítés marad el, azoknak a stabilizáló izmoknak a szerepe csökken, amelyek tartanák tulajdonképpen a két csigolyát egymáshoz képest, és segítenék a gerincet a mozgás során. Hogyha nincs izomerő, akkor nyilván a többi képlet próbálja ezt a nagyobb terhet valamennyire viselni, és nem mindig állnak ellen, hiszen ők nem tudnak erőt belevinni, ilyen lehet például a porckorong, vagy a kis ízületi felszín. Tehát a kis ízületnek és a porckorongnak nem az a szerepe, hogy erőt vigyen a gerincbe, az izmok szerepét kell ilyen szempontból fokozni, ezért lehet úgy felállítani a gyakorlatanyagot is, hogy aktív gyakorlatokkal, tehát hogy gerinc mellett futó izmoknak az aktivitásával érjük el a javulást.
Milyen időközönként, milyen időtartamba kell végezni ezeket a gyakorlatokat, illetve végzik nálatok a páciensek?
Igen, a legtöbb tévhit az abból adódik, hogy addig tornáznak a páciensek, amíg a fájdalom jelen van. Tehát az első körben a Mozgásklinikára érkező páciensek többsége valamilyen gerinc környéki fájdalomból kifolyólag keres meg bennünket. Mi megvizsgáljuk, feltérképezzük, hogy mitől alakult ki ez a probléma, leteszteljük, igazolódnak a mozgásvizsgálattal a mi hipotéziseink,
hogy valóban itt meg kell erősíteni a gerinc mellett lévő azokat az izmokat, kell a törzsnek egy stabilitás.
Összeállítunk egy gyakorlatanyagot, előtte manuálterápiával segítjük, hogy megfelelő ízületi felszínérintkezés jöjjön létre, hogy a porckorong megfelelően centralizáljon, stb. És hogyha ezt elértük, akkor jöhetnek a tornagyakorlatok. Igen ám, de mire eljutunk oda, hogy elkezdjük az erősítést, addigra a fájdalom elkezd így látványosan csökkenni. Mert egy-két alkalom manuálterápia már hozhat egy olyan eredményt, hogy a fájdalmat azt megszüntetjük. De a fájdalom megszüntetésével nem jön létre izomerő. Attól még nem erősödött vissza az a deréktáji szakaszon lévő izom, vagy nem erősödött meg a háti szakaszon vagy nyaki szakaszon lévő izom. És ilyenkor kell igazából a páciens aktív közreműködése, hiszen neki kell ezeket a tornagyakorlatokat végeznie, és a gerinctornának ilyen szempontból már ez lesz a szerepe, hogy a fájdalom már oké, hogy nincs, de hogy az izomerő még mindig hiányos, ezért föl kell építeni újra azt az izomerőt. Úgyhogy a gerinctorna ilyen aktív részvétellel a páciens szempontjából hát akár egy ilyen 6-12 hetes folyamat is lehet. Hiszen egy izomnak idő kell, hogy megerősödjön.
Hogyha egy példát veszünk alapul, hogy hogyan tudok mondjuk farizmot formálni. Szeretném, hogyha a farizmom mondjuk formásabb lenne, ezért csinálok guggolásokat. És azért én is tudom, meg mindenki tudja, hogy attól, hogy megcsinálok 5 guggolást, attól még nem lesz erős farizmom, főleg nem formás. De még akkor se lesz, hogyha 15-öt vagy 105-öt csinálok meg belőle, tehát rendszeresen kell végeznem ezeket a gyakorlatokat ahhoz, hogy elérjek eredményt. A gerinctornánál pont ugyanilyen izmok vannak, amiket dolgoztatunk, ott pont ugyanilyen rendszerességre van szükség. Egy ilyen terápiás program általában 3 hónap, tehát hogy annyit időt minimum adni kell az izomnak, hogy elkezdjen felépülni, és aktívan bekapcsolódjon a mozgásokba. Előfordul az, hogy a fájdalom megszűnésével feladja a paciens, és azt mondja, hogy „Ó, hát már nem fáj, akkor én lépek tovább.” Ez a gerincgyógyászatnak a leggyakoribb oka, hogy ilyen szempontból, hogy a gerincgyógyászatban lévő nehézségnek a leggyakoribb oka, hogy túl hamar adják fel a paciensek. Nagyon fegyelmezett és következetes paciensnek kell lenni ahhoz, hogy ezeket a tornagyakorlatokat végig csinálja. De ez ugyanolyan, mint amikor hamarabb abba hagyunk egy antibiotikum szedését. Tehát, hogy ott is megtanultuk, hogy nem minden fertőzésre kell antibiotikum, de a másik, amit megtanultunk, hogyha viszont antibiotikumot kell szednünk, akkor azt végig kell szedni. Be kell szedni az egész dobozzal, ugye? Hát ezt tanították, és így mondja a házi orvosunk. Mert attól, hogy két nap után jobban vagyunk, az nem biztos, hogy a teljes gyógyulásnak a tünete. És a gerinctáji panaszoknál, vagy a gerinctornánál pont ugyanez van, hogy attól, hogy nincs fájdalom, a fájdalom az egy tünet. Attól, hogy a tünet elmúlt, tehát nincs fájdalom, attól nem gyógyultak meg azok a képletek, attól nem lett erősebb az izom, nem lett mobilisabb a csigolya, attól nem szűnt meg a baj, csak már szerencsére egy picit jobb állapotban van, és kevesebb a tünet, nincs akkor a fájdalom.
Ugye két-három hónapot említettél, legalább addig tart ez a terápia, de van olyan eset, amikor ez akár hosszabb ideig is tart, illetve lehet olyan is, hogy valakinek ez az élete részévé kell, hogy váljon, az, hogy gerinctornára jár, vagy akár otthon, nem tudom, ez otthon végezhető-e?
Hát én mindenkit bíztatnék arra, hogy hosszú távon végezzünk olyan gyakorlatokat, amik erősítik a gerincünk mellett futó izmokat, tehát a csigolyák mellett futó izmokat. Én mindenkit tényleg arra bíztatok, hogy a gerincünk egészségével törődjünk, ugyanúgy, mint ahogy törődünk abszolút az egészségünkkel. Tehát figyelünk arra, hogy mossunk fogat rendszeresen, hogy ne legyenek fogászati problémáink, ugyanígy figyeljünk arra, hogy rendszeresen mozogjunk, végezzünk olyan testtartás korrigáló gyakorlatanyagot, amivel a helyes testtartás, a helyes gerincmozgást próbáljuk meg elérni, mert ez hosszú távon segít számunkra.
Annak is ajánlott gerinctornát végezni, akinek nincsen panasza, hiszen a gerinctorna az egy megelőzésre is szolgál. És ezt nem úgy kell elképzelni, hogy akkor lefekszek a hátamra, vagy négy kézláb helyzetbe állok, és akkor emelgetem kezem-lábam, hanem nagyon sok olyan gerinctorna gyakorlat van, ami könnyen beépíthető egy általános testmozgásba, egy általános edzésbe. Tehát, hogyha eleve sportolunk valamit például, vagy eleve rendszeresen végzünk testmozgásokat, legyen akár jóga, pilates, edzőtermi torna, vagy csak elmegyünk futni, és utána csinálunk pár gyakorlatot, ezek mind nagyon jók, és tökéletesen alkalmasak arra, hogy azokat a gerinctorna gyakorlati elemeket beépítsük, és akkor nem kell külön egy egész órát erre szánni, hogy ez ne legyen terhes a páciens számára. Ugye ez a felhasználó barát, tehát, hogy pont az a célunk, hogy olyan apró hétköznapi technikákkal és praktikákkal is segítsük a pácienseket, amikkel ez hosszú távon fenntartható folyamat. Az nem fenntartható hosszú távon, hogy naponta egy órát kell tornáznom. Ez egyszerűen nem fenntartható. Főleg nem, hogyha én csak a gerincemre végzem ezeket a gyakorlatokat, mert akkor mi lesz a lábammal, meg a karommal.
Ott is beépítünk másfajta programokat, ugyanígy ezt is beépíthetjük másfajta testmozgásba. Úgyhogy arra biztatok mindenkit, hogy hosszútávon végezzék ezeket a gyakorlatokat, építsék be a napi rutinba. A hétköznapokban is figyeljenek a helyes testtartásra, hiszen a legjobb megoldás mindig az, hogyha megelőzzük a bajt, és a helyes testtartás tökéletesen alkalmas arra, hogy megelőzzük a gerincproblémák kialakulását. Tehát a gyakoriságát tekintve, mondjuk az ilyen gyakorlatoknak, mondhatjuk azt, hogy egyéni, tehát hogy mindenkinél, nyilván ha valaki nem beteg, tehát hogyha most itt a prevenciót nézzük. Hogyha a prevenciót nézzük, akkor szerintem az a legjobb, hogyha hetente két-három alkalommal végzünk olyan testmozgást, amiben beépíthetők a gerinctorna gyakorlatok.
Szerintem ez a legegészségesebb és a legkönnyebben kivitelezhető. Amennyiben betegségről van szó, és mozgásszervi fájdalom miatt kell gerinctorna gyakorlatokat végezni, akkor meg mindenképp egy mozgás programban kell gondolkodnunk, egy terápiás programban kell részt vennünk, azt egy szakember kell, hogy irányítsa, és ő majd látni fogja, hogy mikor értük el azt az állapotot, amikor ezek a gyakorlatok már elhanyagolhatók, vagy lecserélhetők egy másik mozgásanyagra. Tehát ott mindenképp a szakember segítségét kell kérni.
Vannak ehhez esetleg speciális eszközök a tornagyakorlatok végzéséhez, a gerinctorna végzéséhez?
Igen, és ezen mindig úgy, amikor jönnek hozzánk a MozgásKlinikára új gyógytornászok,vakkor mindig részt vesznek egy ilyen komoly, szakmai programban ők is, és megtanítjuk nekik a MozgásKlinika koncepcióját, és edukáljuk őket is. Sokszor mesélnek ők is arról, hogy hát régen milyen nehéz volt, hogy nem volt csak egy pöttyös labda, meg egy gömbvégű bot, de végül akkor is lehetett tornákat tartani, és amikor én is régebben kórházi gyakorlatokra jártam, nem volt ennyi eszköz, és mégis tudtunk gyógyítani. Tudtunk olyan torna gyakorlatanyagot felépíteni, amivel segítettünk a páciensnek. Most már nagyon nagy könnyebbség, hogy vannak ilyen funkcionális tréninghez is alkalmazható eszközök. Ezek tökéletesen tudják fejleszteni a propriocepciót, tehát, hogy nem csak olyan klasszikusan erősíthető az izom, hogy csak húzódjon össze, meg engedjen el, és akkor ezáltal erősödjön és növekedjen, hanem az izom-ideg kapcsolat kialakításában is nagyon nagy szerepet tudunk játszani.
A helyzetérzékelésben, ez viszont nagyon fontos lesz ugye a sérülés megelőzésben, hogy olyan pozíciókban is erősítjük az izmokat, amik nem egy ilyen hétköznapi mozgásanyagban használható pozíciók, viszont ezekkel a véghelyzetekkel és ingerekkel sokkal tökéletesebben lehet izomerősítést végezni. A kedvencünk az olyan eszközök, amik ilyen instabil felületet teremtenek, tehát akár egy ilyen ülőpárna, tudod, ez a diner, amilyen levegővel lehet felfújni, vagy különböző ilyen jumperek, tehát amikkel így ugrálni lehet ilyen félholdas. Ezek a kedvenceink, mert ezen nagyon változatos gyakorlatanyagot lehet összerakni, és azáltal, hogy folyamatosan egyensúlyozni kell, miközben emelgetjük kezünket, lábunkat, az nagyon segíti ezt az izom-ideg kapcsolat kialakulását, és ez egy nagy előnye a gyógyászatban. Ezeknek az eszközöknek egy nagy előnye, hogy sokkal specifikusabban, tényleg sokkal célozottabban tudjuk elérni az izom működést.
Egyébként a mindennapi élet minőségének a javítását, ez hogyan befolyásolja a gerinctorna? Kell legyen akár prevenció, nyilván, hogyha valakinek problémája van, akkor gondolom, hogy maximálisan.
Hogyha helytelen a testtartásunk, akkor kialakulnak mozgásszervi problémák. Ezt már így tudjuk, és már én is nagyon sokszor elmondtam, és minden páciensemnek ezt mondom. Igen ám, de sokan panaszkodnak, hogy nem tudom kihúzni magam, mert akkor fáj a hátam. Egy idő után igen, én is most itt pont ezt érzem, hogy ideje már egyenes gerinccel ülök, és érzem már. Merthogy elfáradnak azok az izmok, amiknek tartani kellene, és az izmoknak nemcsak az erejét kell fokozni, hanem ilyen szempontból az állóképességét is, úgyhogy a mindennapi életben a gerinctornának szerintem egy nagy előnye, például az, hogy nincs fájdalmad, és tudsz helyesen, és ez esztétika, hogy helyes lesz a testtartásod.
Életmódbeli tanácsok esetleg vannak még így ehhez kapcsolódóan?
Hát, ha már törődünk a gerincünk egészségével, akkor azt ne csak úgy tegyük, hogy – mert az úgy nagyon izzadságszagú, hogyha heti háromszor tornáznom kell egy órát -, hanem próbáljunk úgy törődni, hogy napközben többször egyfajta ilyen izomérzetet próbálunk teremteni. Figyelünk arra, hogyha mondjuk kihúzod magad, és helyesen tartod magad, hogy akkor miket érzel. Nem muszáj becsukni ehhez a szemed, de lehet, hogy valakinek úgy könnyebb, hogy érzi azt, hogy igen, akkor ha kihúzom magam, akkor érzem, hogy kicsit a hasam így tart, így feszül. Érzem, hogy a lapockáimat úgy össze kell szorítanom egy kicsit, érzek a hátamban is egy feszülést. Nyújtom a nyakam, mint egy ilyen gúnár, tehát hogy érzem, hogy a fejtetővel is nyújtózok, és hogy úgy érzem, hogy ohh itt már nehéz levegőt vennem, tehát meg tudom-e azt csinálni, hogy ezzel a feszítéssel közben lassan és nyugodtan lélegzek,
vagy akár ugye beszélgetek veled. Én is például most feszítem magam, és közben veled beszélgetek. Tehát ezek az apró, ezeket elongációs gyakorlatoknak hívjuk, de ezeket az apró ilyen előnyújtózásokat tökéletesen lehet bárhol alkalmazni, és rengeteget segítenek, és ez csak egy trükk. Tehát nem kell hozzá eszköz, nem kell hozzá…
De koncentráció kell hozzá, nem?
Csak koncentráció és fegyelem. És testtudatosság. És testtudatosság. De az a legszebb, hogy ezt amikor megtanítjuk a pácienseknek, hogy érezze azt, hogy van medencéje, hasa, dereka, háta, nyaka, akkor azt kérjük, hogy amikor a gyakorlatokat végzi, akár már eljutunk arra a pontra, hogy már jól van, és otthoni torna során fenntartó gyakorlatokat végez, ilyen gerinctorna gyakorlatokat, a gerinctorna gyakorlatok alatt végig figyeljen erre, mert ezt az izomérzetet, ezt én háton fekvő helyzetben is meg tudom teremteni, ülve is, négykézláb helyzetben is, vagy akár álló helyzetben is. És ebben az izomérzetben kell ezeket a gyakorlatokat végezni. És ez a titka a gerinctornának. Akkor viszont helyes lesz a testtartásunk, hiszen a gerinctornát sem lehet hanyag testtartással végezni.
Ha valaki most kezd él a gerinctornát, vagy most veszi rá magát, hogy akkor ő most fog járni ilyen gerinctornára, akkor mik a legelső, tehát hogy mennyire megerőltető mondjuk az első lépések, vagy megerőltető-e egyáltalán?
Az első körben azt szoktuk először megtanítani, hogy a gerincünk különböző szakaszait különválasztjuk. Először gondolati szinten, aztán már ugye mozgásban is, hogy mely a nyaki szakasz mozgása, mely a háti szakasz és deréktáji szakasz mozgása.
Hogy tudom a medencém billentésével befolyásolni a deréktáji szakaszomnak a helyzetét? Egyébként az akár fájdalomcsillapító technika is lehet, hogy úgy billentem a medencémet, hogy kedvezőbb feltételeket biztosítok a deréktáji szakasznak. Szóval először megszoktuk, ilyen testtudatot tanítunk a páciensnek, és hogyha ezen túl vagyunk, akkor kezdjük el izoláltan és funkcionálisan felépíteni ezeknek az izmoknak a működését. És mindenkinél személyre szabottan, tehát mindenkinek ugyan a gerinctorna, oké, gerinctorna, valószínűleg mindenkinek kell majd valamikor háton feküdni egy matracon és labdán emelgetni a lábát, de nem feltétlenül ugyanazt a gyakorlatot adjuk mindenkinek, mert nem mindenkinek ugyanazzal az izomzattal van panasza.
És akkor itt nagyon fontos nyilván, amit mondtál az elején is, hogy a páciens az ne adja fel ott,
hogyha mondjuk probléma van és fájdalommal megy esetleg ilyen gerinctornára, ahol a fájdalom elmúlik, hanem ezt akkor folytatni kell. Igen, első körben a fájdalomcsillapítás mindig a fő cél, hiszen fájdalommal gyötrő élni, meg nehéz tornázni, de amint a fájdalom elmúlt, akkor tudunk igazán aktívan működni, és akkor tudjuk igazán a gerinctornát, mint terápiás gyakorlatanyagot alkalmazni.
Még egy fontos kérdés, hogy ha valakinek esetleg műtéte volt, egy gerincműtéte, akkor itt a gerinctorna az ajánlott?
Kötelező. Nagyon sokan azt gondolják, nyilván senki nem tehet arról, hogyha… Jó, de azért tehetünk arról, hogyha meg kell műteni a gerincünket, ez nagyon szörnyű ezt mondani, de igenis tehet róla, sajnos sok esetben a páciens, hiszen nagyon elhanyagolta a kezdeti állapotban, és javasoljuk, hogy ne tegye. Azért hanyagolják el például műtét előtt a páciensek, tehát hogyha mondjuk arról van szó, hogy műtétre kerül a sor, hogy milyen folyamat zajlott le az alatt, addig, addig az ideig, azt tapasztaljuk, hogy szakaszosan vett részt csak különböző terápiákban, kereste az útját, és igazából lehet, hogy nem talált megfelelő szakembert, de az is lehet, hogy nem volt elég fegyelmezett, mert ez nagyon nehéz a beteg számára.
Tehát nagyon nehéz megfelelő, én ezt meg is értem, és meg is bocsájtom nekik ilyen szempontból, hogy nagyon nehéz olyan fegyelmezettnek lenni, hogy rendszeresen eljárjunk terápiákra. Nyilván a fájdalom azért egy intő jel, és akkor egy picit jobban lehet őket erre noszogatni, de ha nincs fájdalom, akkor nagy tudatosság kell, hogy a fájdalom, hogy ennek ellenére járjunk. És azt vettük észre, hogy a páciensek belefáradnak ebbe az egész gerincterápiába, elhanyagolják, nem jönnek akkora eredmények, és sajnos annyira romlik az állapotuk, hogy akár már műtétre kerülhet sor, kivételt képeznek a traumás sérülések, amikre nem lehet felkészülni.
De hogyha ilyen elhanyagolt állapot miatt alakul ki, elhanyagolt gerinctorna miatt alakul ki, az az állapot, hogy meg kell operálni a pácienst, akkor megoperálják a páciest, és utána viszont ugyanúgy bele kell tenni a munkát, és ezen szoktunk mi valahol mosolyogni, hogy előbb-utóbb mindenkinek tornáznia kell. Annak is, aki műtét nélkül szeretné kezelni a gerinctáji panaszait és a deréktáji panaszait például, meg sajnos annak is tornáznia kell, akit végül sajnos megoperáltak, viszont a műtét utáni rehabilitációban egy utókezelésnél kötelező a gerinctorna.
Tehát nem lehet megúszni. A gerinctornát nem lehet megúszni.
Köszönöm szépen a beszélgetést.
Köszönöm.
Nézőinknek, hallgatóinknak pedig tanácsoljuk, hogy iratkozzatok fel a YouTube-csatornánkra, ahol a kis harang ikonra kattintva mindig a legújabb tartalmainkról értesülhettek. De hallgathattok minket Spotify-on, Apple Podcast-en, vagy akár a SoundCloud csatornánkon is.
Ebben az epizódban Szentiványi Rita manuálterapeutával és gyógytornásszal merülünk el a gerinctorna rejtelmeiben. Kiderül, miért is olyan fontos a gerinc egészsége, és hogyan segíthet a gerinctorna a fájdalmak megelőzésében és kezelésében.
*Mire számíthatsz az epizódban?*
A leggyakoribb gerincproblémák és kiváltó okaik (pl. porckorongsérv, tartási rendellenességek, gerincferdülés)
A gerinctorna fontossága a prevencióban és a rehabilitációban
Az aktív torna jelentősége és a gyakorlatok típusai Gyakorlatok gyakorisága és időtartama Speciális eszközök a hatékonyabb gyakorláshoz
A gerinctorna hatása a mindennapi életminőségre
Gyakorlati tanácsok a helyes testtartáshoz Gerinctorna műtét után – kötelező vagy sem?
Tippek a motiváció fenntartásához
Ajánlott Olvasmányok/Források: https://mozgasklinika.hu/tag/gerinc/