Komplex regionális fájdalom szindróma – Sudeck
A Sudeck-szindróma, más néven komplex regionális fájdalom szindróma viszonylag ritkán kialakuló perifériás idegi zavar, amely krónikus fájdalommal jár. Ha többet szeretnél tudni a betegség lehetséges okairól, tüneteiről és a fájdalom megszüntetésére alkalmas kezelési módszerekről, alábbi cikkünkből mindent megtudhatsz!
A Sudeck-szindróma kiváltó okai lehetnek
- Rándulások és ficamok
- Műtétek
- Törések
- Zúzódások
- Idegsérülés
- Stroke
Habár a betegség pontos okait nem mindig ismerjük, azonban nagy valószínűséggel egy kezdeti fájdalmas inger helyileg aktiválja a szimpatikus idegrendszert, ami az erek összehúzódásához vezet. A vérellátás csökkenése pedig fokozza a fájdalmat, és hosszabb távon a lágyrészek és a csontok strukturális károsodását eredményezi.
Sudeck rizikófaktorok
- Stresszes életmód
- Bizonyos pszichológiai tényezők: depresszióra vagy szorongásra való hajlam
Fő kialakulási területei:
- Csukló
- Kéz
- Boka
- Láb
A Sudeck-szindróma kialakulásának folyamata
- Fájdalmas inger
- Szimpatikus idegrendszer aktivitásának fokozódása
- Érösszehúzódás
- Csökkenő vérkeringés
- Fokozódó fájdalom
- Csökkenő mozgatás
- Csont és lágyrész károsodás
- Mozgásterjedelem beszűkülés
- Rosszul funkcionáló végtagrész
Típusai:
- típusát reflex disztrófiának is nevezik, mivel a sérüléstől távolabbi helyen alakul ki kisebb idegkárosodással vagy anélkül
- típusnál igazoltan egy adott ideg sérülése áll fenn helyileg
Stádiumok és tünetek:
1. Stádium (akut gyulladás)
- fájdalom (nyugalomban és a mozgatáskor is)
- fokozott érzékenység
- minden inger fájdalmas
- helyi duzzanat
- a száraz bőr piros és meleg
Az első stádium általában 10 nappal a sérülést követően kezdődik, és 3-6 hónapig tart.
2. stádium (disztrófia)
- lágyrészek megkeményedése
- a duzzanat miatt csökkenő ízületi mozgathatóság
- hűvös, nyirkos bőr
- röntgenen látható helyi csontritkulás
A második stádium a sérülést követő 3-6. hónaptól fél évig tart.
3. stádium (atrófia)
- vékony, száraz, lilás bőr
- kontraktúra
- összecsontosodott ízület
- érintett izmok sorvadása
A harmadik stádium 6-12 hónappal a sérülést követően évekig, akár életvégig is tarthat.
A Sudeck-szindróma tünetei a betegség során változhatnak, ezért hiába ugyanaz a probléma, a tünetek mégis egészen különböző formákban jelentkezhetnek a pácienseknél.
Leggyakrabban fájdalom és duzzanat, illetve vörösség tapasztalható a fő kialakulási területeken. Gyakori tünet a túlérzékenység is, amikor a hőmérséklet-változás okoz fájdalmat, például a hideg tárgyakkal való érintkezés. Egyes esetekben már a puszta érintés is fájdalommal jár.
Jelentkezzen bármelyik tünet is, érdemes minél hamarabb kezelőorvoshoz vagy gyógytornászhoz fordulni, hogy a betegség ne súlyosbodjon, és a lehető leggyorsabban meg lehessen szüntetni a fájdalmat.
Lehetséges szövődmények
- Sorvadás (atrófia). Sudeck-szindróma esetén az érintett végtag fájdalom vagy merevség miatti inaktivitása a bőr és a csontok, illetve az izmok elgyengüléséhez és sorvadásához vezethet.
- Izomgörcs, izommerevség. A kéz- és lábujjak izmai a betegség következtében folyamatosan megfeszülhetnek, így “kampóssá” válhatnak, ami szüntelen diszkomfort érzetet okozhat a mindennapokban.
Kezelése:
A hosszú ideig tartó lefolyása és a maradványtünetek miatt a cél elsősorban a betegség megelőzése a megfelelő rögzítéssel, fájdalomcsillapítással és a végtag mielőbbi mozgatásával.
Ha a tünetek elkezdtek kialakulni, minél előbb el kell kezdeni a kezelést a teljes végtag funkció helyreállítása érdekében.
Egyénenként nagyon változóak lehetnek a tünetek és a betegség lefolyása is, így mindenképpen személyre szabott terápia szükséges.
Gyógyszeres kezelésként a fájdalomcsökkentésre non-szteroid gyulladáscsökkentő szerek, súlyos esetben szteroidok, a csontanyagcsere javítása céljából kalcium és D-vitamin szedése javasolt.
A fizioterápiás kezelések a fájdalom és a duzzanat csökkentésre, a keringésfokozásra, később pedig a funkciójavításra irányulnak.
Az akut stádiumban óvatos, fájdalommentes fizioterápia szükséges, mert az intenzív aktív terápia állapotromláshoz vezethet.
Krónikus stádiumban alkalmazható terápiák:
- Manuálterápia
- Masszázs
- Mobilizáció
- Izometriás izomerősítés
- TENS
- Kinesio tape
- Stretching
- Finommotoros kontroll
Profi segítségért jelentkezz be valamelyik MozgásKlinika rendelőbe, ahol képzett terapeutáink állnak rendelkezésedre a pontos diagnózis felállításával, továbbá gyógytorna és manuálterápia kezelésekkel!