Myofasciális fájdalom
A myofasciális trigger pontok az izmos kötőszövet határán kialakult érzékeny pontok.
Dr. Janet Travell 1942-ben úgy határozta meg a fájdalom klinikai jellegét, hogy egy trigger pont olyan fájdalmas pont az izomban, mely nem köthető semmilyen traumához, fertőzéshez vagy gyulladásos reakcióhoz. A fájdalmas pontot úgy érezhetjük mint egy csomó vagy húr szerű terület az izomban, melynek ingerlése során kisugárzó fájdalom is keletkezhet. A csomó kitapintása specifikus, az adott izomra jellemző fájdalmat vált ki.
A triggerpontok aktiválódását számos tényező okozhatja, beleértve az akut vagy krónikus izomtúlterheltséget. (továbbá radiculopathia, szisztémás gyulladás, pszichés túlterheltség, homeosztázis zavara, dohányzás stb.)
Biokémiailag a triggerpont helyén az izomrostoknak tartós depolarizációja jön létre, eközben acetilkolin szabadul fel. A triggerpont abnormális biológiai összetételű terület. Az izomrostok tartós összehúzódása korlátozza a helyi vérellátást, mely további szenzitizáló anyag termeléséhez vezet. Így az áthaladó nociceptív (fájdalmas) ingerekkel kölcsönhatásba lépve, lokális fájdalom jelenik meg az izomban a neuromuszkuláris csomóponton.
Ezek a fájdalmak az izomban specifikus vonalban haladnak így könnyen azonosítható, hogy triggerfájdalomról van szó.
Diagnosztizálási kritériumok (fizikális vizsgálat, tapintás során) (1999 Simons)
1. Lokális spontán fájdalom
2. Van egy kiterjedési zónája a fájdalomnak
3. Egy nagyobb ellenállási terület tapintható az izomszövetben.
4. Ebben egy érzékeny, jól körülírható csomó található
5. Mozgástartomány csökkenés az érintett területen
A myofasciális fájdalom egy új fogalomként született meg (Travell) ugyanis a fájdalmas csomók kiterjedt izmos- kötőszövetes fájdalmat képesek generálni.
A trigger pontok kezelésével és a myofasciális fájdalommal a manuálterápia több irányzata is foglakozik. Manuálterápiás technikák mellett eredményes az adott izom stretchingje.
MET (izomenergia technika) vagy PNF (proprioceptív neuromuscularis facilitáció) illetve a PIR (post izometrikus relaxáció) eredményesebb a statikus nyújtásnál.
A manuális terápia eredménye a terapeuta képzettségi szintjéhez kapcsolódik.
Ha a triggerpontokat túl rövid ideig nyomják, aktiválodnak vagy aktívak maradhatnak. Ha túl hosszú ideig nyomják vagy túl erősen akkor irritálódhat illetve az izom sérülhet, fájdalmat okozva a kezelt területen. Ez a fájdalom 1-3 napig is eltarthat.