A gerincferdülés (scoliosis) gyógytornával történő kezeléséről
Sajnos napjainkra már a gerincferdülés (scoliosis) is a népbetegségek listáját gyarapítja, ami legfőképpen a mozgásszegény életmód elterjedésének köszönhető. Természetesen a gerincferdülés hátterében születési rendellenesség és gerincsérülés, illetve genetikai tényezők is állhatnak. Legyen bármi is a betegség kiváltó oka, a gerincferdülés gyógytornával hatékonyan kezelhető. Hogyan segíthet a scoliosis torna? Alábbi cikkünkből mindent megtudhatsz!
Mit nevezünk gerincferdülésnek?
A gerincferdülés a gerinc kóros deformálódását, például az oldalirányú csavarodását jelenti. A scoliosisban szenvedők közel 80%-a idiopathiás, azaz ismeretlen eredetű gerincferdüléssel küzd. A gerinc kóros elváltozása még a csontérés befejeződése előtt kialakul, és minden esetben háromdimenziós, tehát a tér minden irányában létrejövő betegségről beszélhetünk.
Számos sportolót is érint
Azon sportolók körében, akik az edzések során a sportág jellegéből fakadóan egyoldalúan terhelik a törzsüket, nagyobb eséllyel alakul ki gerincferdülés. Ilyen sportág lehet a teniszezés és a cselgáncs, illetve a boksz is.
A scoliosis lehetséges következményei
Habár sokan csak az esztétikai hátrányra asszociálnak, azonban a gerincferdülés súlyosabb egészségügyi problémákhoz is vezethet. A gerincgörbület akár rendkívül magas fokúvá is válhat, illetve mellkasdeformitást is előidézhet. Az orvostudomány jelen állása szerint a gerincgörbület progressziójáért felelős tényezők még nem ismertek, azonban tény, hogy a betegség kialakulásának időpontja nagymértékben befolyásolja a görbület mértékét.
Hogyan kezelhető a gerincferdülés gyógytornával?
A gerincferdülés gyógyítása gyógytornával és manuálterápiával, illetve Schroth tornával lehetséges. Ezek közül a Schroth terápia a legspecifikusabb, amely kifejezetten a gerincferdülés kezelésére szolgál, azonban a Scheuermann-kór és a különböző tartási rendellenességek ellen is remek választás.
Vizsgáljuk meg közelebbről is a Schroth terápiát!
Schroth tornával a legjobb eredmények a 10-17 éves korosztály körében érhetők el – tinédzserkorban akár a teljes gyógyulásra is lehetőség nyílik. A terápia során passzív és aktív kezelési módok váltják egymást. Amíg passzív eszközök listáján a korzettek és a korrekciós fogások találhatók meg, addig az aktív eszközök listáját az izmok nyújtása és erősítése gyarapítja. A kezeléseken az izomegyensúlyra kell törekedni.
A terápia kizárólag 10 éves kor felett használható, hiszen egy bonyolult kezelési módszerről beszélünk. A gerincferdülés gyakorlatok összeállításában a gyógytornász nyújt segítséget, aki az anamnézis felvétele után egyénre szabott kezelési tervvel lát hozzá a terápiához.
Mi a korzett?
- A korzett egy fűző, amely a gerincferdülés kezelése során használatos. 20 Cobb-fok körüli gerincferdülés fennállásakor mindenképpen indokolt a korzett viselése, alatta viszont az intenzív gyógytorna is elegendő lehet a javuláshoz. Természetesen a fűző viselése minden esetben egyedi elbírálást igényel.
A gerincferdülés torna otthon is végezhető?
Igen. Miután a páciens megismerte és elsajátította a gyakorlatok helyes kivitelezését, már otthon is végezheti a gyógytornát. Fontos azonban megjegyezni, hogy a gerincferdülés kezelés otthon, előzetes vizsgálatok és felkészülés nélkül nem lehetséges, ezért első lépésként mindig gyógytornászhoz kell fordulni a panaszokkal.
Gerincferdülés esetén is fontos a rendszeres testmozgás
Mozgás hiányában ugyanis túlsúly léphet fel, amely sokkal ártalmasabb a gyermekek számára. Sőt, a scoliosisban szenvedő gyermekek körében az esélyegyenlőség megteremtésére és a betegségtudat leküzdésére is kiemelt figyelmet kell fordítani. A gyermekek gerincferdüléssel is képesek sportközösséghez tartozni, de a ferdülés mértéke és az általános izomzat fejlettsége egyaránt meghatározza, milyen gyakorlatokat végezhetnek.
Az élsport nem preferált, hiszen túlzottan terheli a gerincet és a törzs izmait. A hobbisportban pedig arra kell törekedni, hogy olyan sporttevékenység mellett döntsünk, amely nem egyoldalúan terheli a törzset, hiszen ez tovább ronthat a gerincferdülésen.
Fontos megjegyezni, hogy egyik testmozgás sem helyettesíti a speciális gyógytorna szerepét, ezért a rendszeres gyógytorna elengedhetetlen a gerincferdülés kezeléséhez.
Mikor válik szükségessé a gerincferdülés műtét?
Ha a háti szakaszon tapasztalható gerincferdülés Cobb-foka 40-50 feletti értéket vagy progressziót mutat, akkor a műtét jelenthet megoldást a panaszok enyhítése és megszüntetése érdekében. Ha a főgörbület lumbalis, és 35-45 Cobb-fokot mérünk, vagy az érték átlépi a 45 fokos határt, akkor már szintén csak az operáció segíthet a gerincferdülés kezelésében. Felnőtteknél az erős fájdalom, illetve az 50 Cobb-fok feletti scoliosis is a beavatkozás szükségességét indokolhatja.
A gyógytorna gerincferdülésre is kiváló kezelési módszer, ehhez azonban minél hamarabb hozzá kell látni a terápiához. A scoliosis gyógytorna legnépszerűbb formája a Schroth terápia, amely az izomegyensúly megteremtésére, illetve a gerinc izmainak nyújtására szolgál. Ha minél hamarabb búcsút szeretnél inteni a fájdalomnak, és látványos javulást akarsz elérni, akkor egy percig se halogasd a gyógytornász felkeresést. Dönts bátran MozgásKlinikánk szakemberei mellett, hiszen mi már az első találkozásunk során, közvetlenül a panaszaid megismerése és a vizsgálatok elvégzése után elkezdjük a kezelést.
Vedd fel a harcot a gerincferdüléssel szemben gyógytorna és manuálterápia segítségével – jelentkezz konzultációra, és MozgkásKlinikánkon szakképzett csapatunkkal várunk!