
Femur acetabulum szindróma – a csípő ütközéses szindrómája
Az elmúlt időszakban egyre több olyan pácienssel találkozunk, akinek elülső csípő fájdalmának hátterében Femur Acetabulum Impingement (FAI), azaz Csípő Ütközési szindróma áll. A probléma lényege a csípő alaktani elváltozása, melynek következtében a combcsont nyaka, a mozgások (főleg flexió – hajlítás, és berotáció – befelé fordítás) során beleütközik az acetabulum – vagyis a csípőízület vápájának – a peremébe. Az ütközést a csökkent ízületi rés okozza, amely elülső csípőfájdalmat eredményez. Kutatások kimutatták, hogy a korábban diagnosztizálatlan csípőpanaszok nagy részének ez az állapot áll a hátterében.
A deformitásokat jellemzőik alapján 3 különböző csoportba sorolhatjuk:
- „Cam” típus: A combcsont nyakának kiszélesedése, vagy a fej formájának megváltozása, főképp ellapulása jellemzi. Elsősorban fiatal férfiakra jellemző.
- „Pincer” típus: Az acetabulum elülső felső fala túlságosan beborítja a femurt, és az ízületi fej/vápa alakjának abnormális megváltozása jellemző. 30-40 év közötti nőknél gyakori.
- „Kevert” típus: Az 1-2. típus valamilyen kombinációjával jön létre. A megbetegedések nagy részében a 3., azaz kevert típussal találkozhatunk.

Tünetek
Ezek a femur acetabulum szindróma leggyakoribb tünetei:
- Csípő elülső fájdalma
- Merevség érzet
- Mozgásbeszűkülés; súlyosabb esetben járás közbeni sántítás, bicegés is felléphet
- Gyakran a páciensek guggolás során éles, késszerű fájdalomra panaszkodnak

A tünetek először csípőfájdalom formájában jelentkezhetnek, amelyek terhelés vagy hajlás hatására fokozódhatnak. A fájdalmat olyan hétköznapi szituációk válthatják ki, mint a kocsiba történő ki- és beszállás, vagy éppen a földre esett tárgyakért való lehajlás.
A fájdalom nagyrészt az ágyék környékén tapasztalható, azonban nem ritka, hogy a comb elülső része és a csípő oldala, illetve a farpofák felé is kisugárzik. A csípő ütközéses szindrómája okozta elváltozás a vápa peremén húzódó labrum szakadását is előidézheti, amely tompa vagy egészen éles ágyéki fájdalmat is okozhat.
A betegek közel 50%-ánál mechanikai tünetek is fennállnak, például mozgás közben a fájdalmat hangos kattanás, kattogás kíséri.
Azonban a probléma akár évekig tünetmentes lehet, így sokan nem is tudják, hogy csípő ütközéses szindrómájuk van, egészen a panaszok megjelenéséig. A betegség előrehaladtával nemcsak a mozgások, hanem egyszerűen a sík talajon való járás vagy az ülés is fájdalmas lehet.
Legjellemzőbb sportok, melyek hajlamosíthatnak FAI-ra:
- jóga
- balett
- futás
A tünetek fokozódnak futás és biciklizés közben is, de a hosszan tartó ülés során is progrediál az állapot!
Hogyan kezelhető a csípő ütközéses szindróma?
Diagnózis felállítása
Ahhoz, hogy biztosak legyünk abban, hogy Femur Acetabulum Impingement szindrómával állunk szemben, a tünetek feltérképezésén és a klinikai (fizikális) vizsgálatokon túl fontos képalkotó eljárásokkal (RTG, MRI) is alátámasztani a jelenséget. Mozgásszervi vizsgálat során a gyógytornában ismert speciális tesztek által differenciálhatók a tünetek.
Kezelés
Az esetek nagy részében a megoldás műtéti, tekintve, hogy a probléma mechanikai, és az ízületi felszínek alakjának megváltozásából adódik. Ebből kifolyólag az orvosok gyakran nem is gondolnak nem sebészi megoldásokra, holott konzervatív eljárásokkal a tüneteket és a fájdalmat csökkenteni lehet, és akár a műtéti beavatkozást is el lehet kerülni.
A fájdalom nonszteroid gyulladáscsökkentőkkel (NSAIDs) mérsékelhető, valamint a fájdalomból adódó mozgáskorlátozottság a medence-csípő-törzs körüli izmok diszbalancainak helyreállításával kezelhető. Természetesen elengedhetetlen a helyes ergonómia megtanulása is. Hongkongi kutatók (2011) pozitív eredményeket értek el a közepesen súlyos csípő ütközéses szindrómában szenvedők esetében, és a javulás a terápiát követő 2 évben is fennmaradt. A mozgásterápia hatására megszűnik a fájdalom, terhelhetővé válik a csípőízület, és eredményes lesz a sportba való visszatérés.
Prevenció
Zsákai és munkatársai (2015) a primer csípő artrózisok 88%-ában találtak csípő ütközéses szindrómára jellemző morfológiát, melynek következtében helyesebbnek vélik a femur acetabulum szindróma talaján kialakuló szekunder csípő artrózisról beszélni – melyet több nemzetközi kutatás is alátámaszt. Ebből kifolyólag jól látható, hogy a FAI korai felismerése és megfelelő kezelése a csípőkopások kialakulásának megelőzésében fontos szerepet játszik.
Csípő ütközési szindrómával küzdesz? Előzd meg időben a további bajt, és szüntesd meg a kínzó fájdalmat – jelentkezz még ma gyógytornára!
Források:
- Emara K., Samir W., Motasem el H., Ghafar KA.,(2011) Conservative treatment for mild femoroacetabularimpingement. Journal of Orthopaedic Surgery, Hong Kong
- Paul J. Dooley Femoroacetabular impingement syndrome – Nonarthritic hip pain in young adults
- Zsákai Zs., Papp M., Huszanyik I., Rácz O., Molnár P., Károlyi Z., Róde L., (2015) Primer arthrosisok retrospektív vizsgálata anteroposterior medencefelvételek alapján Femoroacetabularis impingement okozta arthrosis. Magyar Radiológia Online
- Szántó D – Femoroacetabularis ütközés (impingement) fiatal nőbetegen. Osteológiai közlemények (2013)